www.v-tomasek.com
Přejít na obsah
Řecko

Naše první zastavení, nevěnujeme tomuto překrásnému řeckému městu, ale jedné zajímavosti, ležící poblíž, u nedaleké obce Elliniko. O tomto místě mnoho lidí nemá ani ponětí, za navštívení však rozhodně stojí.

Poblíž tohoto nepríliš známého řeckého města se skrývá jedno velké překvapení. Do nedávné doby jsem byl přesvědčen, že nejstarší pyramida světa se nachází v egyptské Sakkáře. Omyl Nejstarší pyramidou světa je pyramida u řeckého Argosu !

Džósérova pyramida, vybudovaná pro stejnojmenného faraóna je sice mnohem větší a svojí velikostí mnohonásobně svoji menší kolegyni z Argosu predčí. Nikoliv však svým stářím. Džósérova pyramida byla postavena mezi lety 2609 - 2590 př.Kr. , Argosská však mnohem,mnohem dříve ....Pausanias, řecký autor cestopisů před 1800 lety procestoval celou svou domovinu, ve svých dílech popisoval Řecko velmi názorně a květnatě. Jednou cestoval z Arga, města nedaleko nauplijské zátoky, k Epidauru. Najednou uviděl napravo od cesty malou pyramidu. O kousek dál, necelý kilometr západně od vesnice Ligurio, přímo na úpatí hory Arachnainon, stála druhá pyramida. Cestovatel si stavby z venčí prohlédl. Byly sestaveny z úctyhodných kamenných bloků o pruměrné délce jeden a půl metru. Některé větší balvany ležely na zemi a Pausanias se domníval, že jsou to asi hrobky v podobě pyramid.

Teprve až v letech 1936 a 1937 se archeologové vydali po Pausaniových stopách. Pyramidy objevili a dnes se jim ríká pyramidy z Argosu. Nedaleko odtud objevili mimochodem megalitickou stavbu, kterou poměrně nepochopitelně nazvali srub. Je to obdélníková stavba navršená z přitesaných kamenných bloků. Tato stavba v mnohém připomíná gigantické hradby ve vzdáleném Peru. Na obou místech nejsou opracované kameny z pravoúhle přitesaných monolitů, ale ze složite vzájemně propojených bloku s mnoha rohy - zabezpečení proti častým zemetřesením.Jak jsem se již zmiňoval, pyramidy u Arga jsou mnohem menší, než jejich vetší, ale mladší protejšky v Egypte ci v Mexiku, ale stavby podobného druhu lze nalézt po celém světě. Rozměry pyramid zde v Řecku činí zvenčí:

severní strana - 14 metru,
západní strana - 12,5 metru
jižní strana - 12 metru
východní strana - 12,75 metru
výška je kolem deseti metrů, vrchol bohužel schází.


Uvnitř pyramid se však nenalezly žádné hroby, ani dary zesnulým, natož nějaké cennosti, či snad kosterní pozůstatky, pouze chaoticky postavené zdivo s malými prostorami a jednoznačné zásobníky na vodu. Zda tyto bazénky sloužily ke koupání, nebo zda někdy vůbec do nich voda tekla dosud nebylo možné prokázat.Archeologové čtyřicátých let datovali obě pyramidy přibližne na rok 400 pr.n.l. a dospěli k závěru, že to nemohly být ani hrobky, ale ani žádné signální veže, snad by to mohly být nějáké strážní vojenské objekty!
No, podle mého názoru je teorie o strážních "budkách" absolutní nesmysl! Z jakého důvodu by si vojsko stavělo strážnice tvaru pyramid? A proč z tak velkých kvádru, vždyt pohnout takovými bloky by byl jistě problém i v dnešní době! Nebylo by jednodušší postavit, nějaké veže, nebo terasy, odkud by byl lepší přehled po celém okolí?
Až teprve v roce 1997 se jeden řecko-britský tým badatelů pyramid u Argosu opět ujal. Tentokrát se stáří zjištovalo pomocí termoluministence - uhlíková metoda - Křemen, vápenec nebo živec uvolňují při zahřívání energii, přitom lze zachytit radioaktivní znečištění krystalů a časově je zařadit. Výsledek všechny ohromil, až téměř šokoval. Pyramidy byly staré nejméně 4700 let !!! Mohly však být ješte mnohem starší. Dokonce i nejnižší stanovená hranice 2 700 let př.n.l. prokázala, že jsou starší než do té doby domněle nejstarší pyramida v egyptské Sakkáře!!!
A ješte jedno překvapení na závěr! V dobe mojí návštevy v Řecku jsem se dozvědel, že řečtí archeologové objevili jinou, tentokrát podstatně vetší pyramidu nedaleko Mykén. Ta je údajně ještě o několik tisíc let (!!!) starší než již zmiňovaná Džóserova pyramida v egyptské Sakkáre! Na můj dotaz zda by bylo možné to místo navštívit mi bylo zděleno, že Athénské ministerstvo kultury si z neznámého důvodu nepřeje, aby byla pyramida důkladně prozkoumána, nebo dokonce odkryta ....Snad někdy v budoucnu si Athénské ministerstvo uvědomí, že objev takového významu by bylo nerozumné nechat jen tak bez dalšího výzkumu. Slovo nerozumné bych spíše nahradil výrazem - Zločin. Možná také, že si řecká vláda plně uvědomuje význam tohoto objevu, snaží se ho "ututlat" a doufá, že za čas se na všechno zapomene. Každopádně se moc těším na okamžik, až bude možno i tuto pyramidu spatřit na vlastní oči .......
 
+420 776 230 496
+30 6946 133 918

admin@v-tomasek.com
Vladislav Tomášek © 1999 - 2018
Návrat na obsah