www.v-tomasek.com
Přejít na obsah

Jak se chovat v želvím ráji

Vladislav Tomášek
Vytvořil v Zakynthos - deník delegáta ·Většina turistů, kteří přijíždí trávit svou dovolenou na ostrov Zakynthos určitě navštíví i laganaskou zátoku, ve které se nachází Národní Mořský Park Zakynthos (NMPZ), tato zátoka v sobě totiž skrývá jednu z nejdelších písečných pláží v celém Řecku. A právě tuto pláž si před tisíci a tisíci lety vyhlédly želvy Caretta-Caretta pro své rozmnožování. O ochranu želv se v lagaském zálivu starají místní ochranáři pod záštitou řecké vlády. Především v době, kdy je aktivita želv největší (květen - září), se můžete na některých místech zálivu setkat s různými opatřeními. Před nedávnem jsme organizaci NMPZ přeložili informační leták pro české turisty, jehož text si můžete přečíst ještě před Vaším příjezdem do zakynthoského želvího ráje.

PLÁŽE NÁRODNÍHO MOŘSKÉHO PARKU ZAKYNTHOS

INSTRUKCE PRO NÁVŠTĚVNÍKY – OBLAST KALAMAKI, GERAKAS

Pláž v těchto místech je známá výskytem středomořské želvy karety obecné (Caretta-Caretta), která se na této pláži vyskytuje především v noci, kdy zde do písku klade svá vajíčka. Proto je místní pláž otevřena pro veřejnost pouze od 7:00 do západu slunce.


O ochranu a správu této oblasti se stará organizace N.M.P.Z. (Ε.Θ.Π.Ζ.], což je Národní Mořský Park Zakynthosu. Tato organizace zde dohlíží na dodržování pravidel a nařízení, které je nutné zde dodržovat.


Používání kapesních svítilen (baterek), plynových lamp a rozdělávání ohňů v blízkosti pláže může způsobit potíže mořským želvám, které zde do hnízd kladou svá vajíčka, ale také i mláďatům, která se v těchto hnízdech narodí. Mláďata líhnoucí se v noci se orientují podle měsíčního svitu a používání jakýchkoliv jiných svítidel by jim mohlo narušit orientaci při jejich cestě do moře.


Prosíme, abyste na pláži nezanechávali žádné odpadky. Pokud není v dosahu odpadkový koš, odnášejte prosím všechny své odpadky z pláže. Pomozte organizaci N.M.P.Z. udržet tuto pláž čistou a bez odpadků (cigaretové nedopalky, pet-láhve atd.)


Pro všechny Vaše rekreační aktivity prosíme používejte část pláže, která je do 5 metrů od břehu moře, ve vzdálenosti větší než je 5m se již můžou nacházet snášková hnízda s vejci karety obecné, která by jste mohli při různých činnostech poškodit.


Místní pláž je určená Karetě obecné a samozřejmě i Vám, turistům. Je ale přísně zakázán vjezd jakýchkoliv vozidel na pláž (Auta, motocykly, kola atd.)


Na plážích v laganaském zálivu a pláži Gerakas se vyskytují velmi vzácné živočišné druhy, které si zaslouží naši ochranu a respekt. Prosíme, neprovozujte zde jakékoliv sporty jako plážový tenis, volejbal, fotbal atd.


Pokud si Vaše děti budou hrát v písku a stavět hrady z písku, vytvářet různé písečné sochy a jámy na pláži, tak pouze v oblasti 1-2 metry od mořského břehu. Při odchodu z pláže prosím zničte všechny své písečné výtvory a zahrňte jámy na pláži, vše uveďte pokud možno do původního stavu. I toto by mohlo znepříjemnit a zkomplikovat mořským želvám kladení vajec a také následnou cestu mláďat do moře.


Nepřemisťujte prosím žádné větší objekty na pláži a také na pláž nenoste žádné větší předměty z okolí (kameny, balvany, stromy, kmeny atd.), aby nepřekážely želvám v cestě ke svým hnízdům a zpět.


Prosím, používejte pouze stálé slunečníky, které jsou k dispozici na pláži. Nekopejte díry do písku k tomu, aby jste zde mohli umístit svůj vlastní slunečník, ani své vlastní slunečníky nezapichujte do písku, mohli by jste, tím zničit hnízdo ve kterém má kareta obecná svá vejce. Pokud na pláži nejsou k dispozici stálé slunečníky, nebo stálé stojany ke slunečníkům, tak používejte pouze ty své slunečníky, které ke svému vztyčení nepotřebují mít vykopanou díru, nebo které není potřeba zapichovat do písku.


Všechno na pláži jako je písek, mušle atd. je součástí místního přírodního bohatství, příroda je vytvářela stovky a tisíce let, bohužel člověk toto bohatství může zničit během několika minut. Pokud budete z pláže odnášet tyto předměty, narušíte tím místní prostředí. Měli by jste opouštět pláž v takovém stavu, v jakém byla při Vašem příchodu a dovolit tak i ostatním návštěvníkům a turistům, aby si svůj pobyt zde užili stejně tak jako vy.


NATIONAL MARINE PARK OF ZAKYNTHOS
EL.VENIZELOU 1 str., 29100 Zakynthos,Greece
tel:  +30 26950 29870-2  | Fax: +30 26950 23499
Email: Info@nmp-zak.org;

Bez komentářů

+420 776 230 496
+30 6946 133 918

admin@v-tomasek.com
Vladislav Tomášek © 1999 - 2018
Návrat na obsah