www.v-tomasek.com
Přejít na obsah

Zakynthoské specialitky

Vladislav Tomášek
Vytvořil v Zakynthos - deník delegáta ·

Milovníkům dobrého vína můžeme vřele doporučit hlavní zakynthoskou odrůdu, jménem Verdea, svým původem vychází z odrůdy Robola (vyhlášené víno ostrova Kefallonie), ale přeci jen má o něco specifičtější chuť, pokud máte rádi suchá, bílá vína, zaručeně si Verdeu oblíbíte.

Další věcí, kterou by měl každý návštěvník ostrova ochutnat, je místní vynikající sýr, jedná se o dost specifickou záležitost, tento sýr je vyroben z 80% z ovčího mléka a přidává se také 20% kozího mléka, aby tato lahůdka bylo dostatečně pikantní, sýr se nechává několik dní, až týdnů zrát a poté se nakládá do olivového oleje, s tím souvisí i jméno této lahůdky – LADOTYRI (LADY – olej, TYRI – sýr). Tuto pochoutku však není příliš jednoduché sehnat, pokud ale budete trávit svou dovolenou s námi na Zakynthosu, rádi Vám poradíme kde si tuto místní specialitu můžete opatřit.

Pokud jste někdy v Řecku ochutnali cibuli, jistě mi dáte zapravdu, že je daleko lepší, šťavnatější a sladší, než cibule co známe od nás. Zde v iónské oblasti, ale můžete ochutnat ještě daleko specifičtější a určitě i daleko odlišnější cibuli, jedná se o cibuli o velikosti malých melounů, slaďoučká, plná štávy a když se to trošku přežene, dá se sníst i samotná a její chuť Vám rozhodně nebude vadit. Ideální přísada do tradičního řeckého salátu.

Na ostrově Zakynthos jsou k mání i velmi malé a VELMI sladké hrozinky, zvané Korinthky. Tyto hrozinky se po dozrání hroznů suší na malých políčkách, někdy i na větších polích, kde z nich sluneční paprsky dostanou i poslední kapičku vláhy.

Díky tomu, že v horských částech ostrova roste spousta druhů divokého koření, především pak tymiánu, má med, který se v těchto místech získává, velice příjemnou a lahodnou tymiánovou příchuť. Tento med patří mezi nejvyhlášenější a nejlepší v celém Řecku. Nevěříte? Přijeďte za námi a po ochutnání tohoto skvostu mezi medy nám jistě dáte zapravdu ;-)

Další, co Vám mohu doporučit, je vyhlášený zakynthoský olivový olej, který opět patří mezi nejkvalitnější oleje v celém Řecku, na některých místech se dá zakoupit olej od místních „domorodců, kteří jej získávájí ještě starými tradičními metodami na kamených lisech. Samozřejmě se zde dají zakoupit i oleje známých řeckých výrobců, některé z nich se prodávají i v České republice, ale podle mého názoru je olej místních obyvatel daleko kvalitnější a nesrovnatelně lahodnější. Olivový olej má i blahodárné účinky na lidské tělo, čistí cévy, prospívá srdíčku a srovnává hladinu cholesterolu v krvi. Většina Řeků patří mezi vášnivé kuřáky, kteří mají za den spotřebu i více než dvě krabičky cigaret, ale i přes to, jsou na jednom z posledních míst statistik o výskytu kardiovaskulárních chorob, či rakoviny plic, je to hlavně z toho důvodu, že prostě neznají stres, ale říká se, že za tím stojí právě HOJNÁ konzumace olivového oleje. Pokud si budete chtít odvézt z ostrova olej prvořídní kvality, rádi Vám poradíme, kde je možné si tento „zdroj života“ opatřit.

Dalším vyhledávaným suvenýrem, nebo dárkem pro své blízké jsou Kendimata, jedná se o výrobky ručních prací, prakticky vše co se dá upříct, utkát, upaličkovat čí vyšít je možné si opatřit ve vesnici Volimes, ta je Kendimátům vesnicí zaslíbenou, různé oblečení, koberce, krajky, výšivky, ubrusy, prostírání atd. atd. – na co si jen vzpomenete. V této vesnici i funguje škola, kde se místní dívky učí technikám vyšívaní starým i několik set let. Kendimáta jsou také hlavním zdrojem obživy obyvatel této vesnice.

Toto je opravdu jen ve zkratce výčet těch nejzajímavějších a nejoblíbenějších specialitek ostrova Zakyntnos, samozřejmě jich je ještě daleko, daleko více, ale to by bylo téma na sepsání samostatné knihy. Pokud se chcete s tradičními zakynthoskými výrobky seznámit trošku blíže, přijeďte za námi, cestování s CK Alex nebylo nikdy snadnější ;-)
Bez komentářů

+420 776 230 496
+30 6946 133 918

admin@v-tomasek.com
Vladislav Tomášek © 1999 - 2018
Návrat na obsah