www.v-tomasek.com
Přejít na obsah
Řecko

Hlavní město provincie Epirus a také jedno ze tří nejkrásnějších měst v celém Řecku.Ioannina je hlavním městem provincie Epirus. Leží na západním břehu jezera Pamvotis. Známá je především svými výrobky ze stříbra. Ve starých čtvrtích si uchovala atmosféru "venkovského města" ješte s upomínkami na dobu turecké nadvlády.
O Ioannině se říká, že patří mezi tři nejkrásnejší města Řecka, což mohu potvrdit. Ve staré části města nemáte ani pocit, že jste v Řecku, v mnohém připomíná spíše orient.
Ioannina se vyvíjela ve středověku na místě kláštera sv.Jana. V roce 1085 byla opevněna, roku 1345 se stala sídlem srbských knížat a od roku 1430 až do roku 1913 zde vládli Turci.
Svoji dobu lesku zažilo město v letech 1788 - 1822 kdy byla sídlem známého Ali paši (zvaný též Lev z Ioanniny, ale u nás je známý spíše jako Ali Paša Janinský).

K pozoruhodnostem města patří bez pochyb citadela (Frúrion) s mešitou Asian Agy z roku 1619 (dnes národopisné muzeum), má malebné zákoutí a nabízí krásný výhled na jezero a na pohoří Pindos, ve východním rohu je oplocený hrob Aliho paši (v mnohých průvodcích je tento hrob označován jako mauzoleum,ale není tomu tak).
Na promenádě u jezera připomíná nápis "Kyrá Phrosýni" památku na jednu z mnoha žen, která prišla o život díky Ali pašovi.

Určitě zajímavá je též vyjíždka člunem na klášterní ostrov na jezeře, v klášteře sv. Panteleimona byl 22.2.1822  Turky popraven Ali paša.

Z výletní loďky se naskýtá překrásný pohled na obě mešity stojící ve "starém městě".
Bezejmený ostrůvek (Nisaki) uprostřed jezera Pamvotis, je doslova perlou města. Najdete na něm několik klášterů, mimo kláštera svatého Panteleimona (kde byl zastřelen Ali Paša) i další, s překrásnými freskami.

Úzké uličky jsou pro Nisaki naprosto typické. Najdete v nich vyhlášené cukrárny, kde je možné ochutnat a zakoupit různé řecké zákusky (Pasteli, Mandolato a především výtečnou baklavu). Většina cukrovinek pochází z klášterní výroby. Na své si zde přijdou i milovníci pálenek, domácí vínovice (Tsipouro), které je zde k dostání je podle mého názoru v celém Řecku bez konkurence.Stejně jako v Ioannině, můžete i zde zakoupit spoustu suvenýrů a překrásných výrobků ze stříbra. Od šperků, přes nádobí, až po zbraně či vyhlášené vodní dýmky.

Nisaki se také přezdívá "ostrov labužníků" a to nejen kvůli již zniňovaným cukrovinkám, ale i kvůli specialitám ze sladkovodních ryb (pstruzi, kapři, úhoři). Nejvyhlášenější specialitkou jsou ale výborná, vždy čerstvá a delikatesní žabí stehýnka.

Pokud Ioanninu někdy navštívíte, tak si myslím, že mi rozhodně dáte za pravdu, že patří ke třem nejkrásnějším městům v celém Řecku, rozhodně svou krásou může být velkou konkurencí Soluni, či krétské Chani.

I koncem června je možné v horách nad Ioanninou zahlédnout vrcholy pokryté sněhem

+420 776 230 496
+30 6946 133 918

admin@v-tomasek.com
Vladislav Tomášek © 1999 - 2018
Návrat na obsah